Czym byłoby nasze oczko wodne bez rybek?
Czym byłoby nasze oczko wodne bez rybek? Często przenosimy do domów namiastkę środowiska naturalnego zakładając akwaria z rybkami, na które lubimy patrzeć. To samo możemy robić mając ogród z oczkiem wodnym. Umiejętnie dobrane gatunkowo i ilościowo ryby ożywią nasz staw nie zaburzając równowagi biologicznej (wytworzonej już w stawie).
W świeżo zakładanych zbiornikach ryby możemy wpuścić dopiero po dwóch tygodniach od zalania stawu. W sztucznie stworzonym środowisku wodnym, takim jak staw ogrodowy, czy oczko wodne, ryby nie zawsze znajdują wszystkie składniki potrzebne do ich prawidłowego rozwoju. W tym celu należy je dokarmiać. HYDROOGRÓD poleca wysokogatunkowe pokarmy bogate w białko, witaminy i sole mineralne, kompleksowo zaspokajające zapotrzebowanie ryb na te składniki.
Pokarm patyczki kolorowe
Pokarmy Zielone, żółte, czerwone. Podstawowy pokarm pływający dla większych ryb. Wyprodukowany z wysokogatunkowej mączki sojowej i białek zwierzęcych pokrywa zapotrzebowanie ryb na witaminy i minerały. Zawarte w nim patyczki czerwone intensyfikują wybarwienie ryb.
Pokarm patyczki wybarwiające
Pokarm polecany szczególnie dla karpi koi i innych ryb o czerwonym wybarwieniu. Wyprodukowany z wysokogatunkowej mączki sojowej i białek zwierzęcych pokrywa zapotrzebowanie ryb na witaminy i minerały. Patyczki czerwone zawierają substancje intensyfikujące wybarwienie ryb.
Pokarm kolor mix
Pokarm to mieszanka drobnych granulek (zielone, żółte, czerwone) dla małych ryb. Pokarm bogaty w białka, witaminy, sole mineralne. Pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki do zdrowego wzrostu, ładnego wybarwienia i rozrodu ryb.
Pokarm jesiotr LIN
Pokarm tonący jest przeznaczony specjalnie dla ryb żerujących przy dnie stawu tj. jesiotry, liny. Pokarm jest kompletnym, dobrze zbilansowanym, całorocznym pożywieniem. Zaspokaja kompleksowo zapotrzebowanie ryb na witaminy, sole mineralne, proteiny i węglowodany.
Pokarmy zostały przebadane laboratoryjnie. Sprzedawane są w opakowaniach 1, 3, 5 i 10 litrów.
Zapraszamy do zapoznania się z wszystkimi oferowanymi przez nas pokarmami na naszej stronie.
W stawach zarybionych konieczne będzie stosowanie filtrów biologicznych z lampą UV-C bakteriobójczą. Czasami zdarza się, że nasze ryby zaczynają chorować. Należy wtedy odłowić ryby i zrobić kwarantannę używając odpowiednich preparatów np. Anti Fungus & Bacteria – preparat likwidujący pleśniawkę i infekcje bakteryjne lub użyć FMC w celu odkażenia wody w oczku. W stawach często pojawia się efekt mętnienia wody – należy użyć preparat Conditioner.
W zarybionych stawach zbyt duża ilość glonów planktonowych (tzw. zakwit glonów – woda zielona lub brązowawa) lub glonów nitkowatych (sinice) może obniżyć zawartość tlenu w wodzie, co prowadzi do efektu tzw. przyduchy (zwłaszcza niebezpiecznej przy wysokich temperaturach). W tej sytuacji należy zastosować preparaty niszczące glony – i inne jak również intensywnie natleniać wodę przy użyciu napowietrzacza lub fontanny ze specjalną dyszą (dysza gejzer). W ofercie posiadamy napowietrzacze (brzęczyki) o wydajnościach od 100 l/h do 12000 l/h (do napowietrzacza należy podłączyć wężyk igielitowy zakończony kamieniem napowietrzającym).
Dla ogólnej kondycji zdrowotnej ryb nieodzowne jest regularne kontrolowanie jakości wody w stawie przy pomocy pH Testów.
Dla ryb w stawie najtrudniejszym i najbardziej niebezpiecznym okresem jest zima. W tym czasie przy dnie zbiornika zachodzą procesy gnilne zatruwając środowisko wodne. Ponadto zamarznięta tafla wody odcina dostęp tlenu do wody. Możemy pomóc rybom przetrwać ten trudny okres stosując przerębel styropianowy TRIO.
O dobrej kondycji ekosystemu wodnego w stawie może świadczyć obecność również innych przedstawicieli fauny np. żaby, kijanki czy ważki. Często można zaobserwować jak na sztucznie zbudowane oczko wodne przylatują kaczki np. krzyżówki.