Nadejście jesieni to sygnał do rozpoczęcia prac porządkowych także w oczkach wodnych. W pierwszej kolejności należy zająć się zabezpieczeniem roślin, które mogłyby zostać zniszczone podczas mrozów.
Rośliny w oczku wodnym
Jeśli zbiornik wodny ma ponad 1 m głębokości i nie jest on osuszany na zimę, powinien wystarczyć do przetrwania roślin wodnych. Warunkiem jest jednak umieszczenie wszystkich ich części pod wodą. Pozostawienie na powierzchni spowoduje, że z pewnością przemarzną i zgniją.
Zwiędłe fragmenty roślin nadwodnych należy poobcinać. Trzeba jednak uważać, żeby nie usunąć przy tym części zielonych, które są niezbędne do produkcji tlenu. Należy zatem starannie pozbyć się obumierających liści, zaś zielone pozostawić.
Łodygi roślin przybrzeżnych (takich jak pałka wodna czy sit) umożliwiają wymianę gazową w skutym lodem zbiorniku, dlatego nie należy ich usuwać podczas przeprowadzania porządków. Będą one zresztą pożądaną ozdobą w zimowym krajobrazie.
Nadejście jesieni to oznaka coraz krótszych dni i dłuższych nocy. Nie jest to bez znaczenia dla zbiornika wodnego, gdyż do jego dna dochodzi zdecydowanie mniej światła. Dla roślin i zwierząt żyjących pod wodą ważne jest, by jej lustro było odsłonięte w 80 – 90%.
Należy zatem usuwać z powierzchni, prócz opadłych liści, także części roślin pływających (rzęsy, pływacza, hiacynta wodnego) a także liście roślin zakorzenionych w wodzie (grążeli, grzybieni). Na sezon zimowy w zbiorniku pozostawia się w całości jedynie rośliny zimozielone.
Czyszczenie oczka wodnego na jesieni
Spadające z drzew liście są główną przyczyną zanieczyszczenia stawów. W takich przypadkach trzeba być systematycznym w oczyszczaniu powierzchni zbiornika. Jednak nawet bardzo dokładne usuwanie liści z tafli stawu nie zapobiegnie ich opadaniu na dno. Dobrym rozwiązaniem jest rozmieszczenie nad zbiornikiem siatki z oczkami o średnicy około 1 cm i sprzątanie z jej powierzchni gromadzących się liści.
Zanieczyszczeniu wody można zapobiec zaprzestając dokarmiania ryb wraz z nadejściem chłodów. Gdy woda osiągnie 8°C ryby zapadają w zimowy sen i zmniejsza się intensywność ich procesów życiowych. Dokarmianie w tym czasie jedynie zaszkodzi zwierzętom i zanieczyści wodę.
Czyszczenie oczka wodnego lub stawu będzie również zbawienne dla żyjących tam ryb. W miejscach, gdzie zimują, a więc w najgłębszych zakamarkach zbiornika, zbierają się wszystkie zanieczyszczenia oraz resztki roślin, które gnijąc wydzielają trujące gazy i powodują niedobór tlenu. Zatem ważne jest, by z dna zbiornika usunąć możliwie jak najwięcej zanieczyszczeń i osadów.
Jednym ze sposobów jest usunięcie wody wraz z osadem za pomocą pompy, którą delikatnie umieszcza się na dnie zbiornika. Najprostsze i najtańsze jest jednak wyjmowanie zanieczyszczeń sitem lub podbierakiem, który można także zastąpić mocną tkaniną. Zabieg taki należy wykonywać powoli i ostrożnie, by dokładnie oczyścić wodę w oczku wodnym.
Urządzenia do jesiennych porządków
Przy jesiennych porządkach dobrze jest również pamiętać o urządzeniach znajdujących się pod wodą. Wszelkie oświetlenie, filtry i pompy mogą działać do późnej jesieni. Pierwsze przymrozki są jednak sygnałem do wyłączenia sprzętu. Pompy zanurzone płycej niż 60 – 70 cm należy wyjąć ze zbiornika, by uniknąć ich uszkodzenia na skutek zamarzania wody.
autor: Anna Grąziewicz,