Najskuteczniejsze oczyszczanie wody w stawach ogrodowych, zapewnia oczyszczalnia glebowo – korzeniowa, obsadzona odpowiednimi roślinami. Oprócz działania oczyszczającego uzyskujemy dodatkowy efekt estetyczny. Wykonanie takiej oczyszczalni jest dość proste i możliwe do wykonania dla przeciętnego właściciela oczka wodnego. Pokazujemy jak to zrobić.
Zasada działania :
Woda z oczka wodnego powoli lecz ciągle przepływa przez systemy korzeniowe roślin. Im wolniejszy jest przepływ tym skuteczniejsze jest oczyszczanie. System filtracyjny powinien działać ciągle, aby korzenie roślin były stale zaopatrywane w wodę i tlen. Wyschnięcie oczyszczalni oznaczałoby koniec działalności oczyszczających mikroorganizmów oraz ich śmierć.
Budowa:
Najprostszym sposobem będzie wykonanie wolno płynącej wąskiej rzeczki, wpadającej do oczka wodnego. Budowa tej oczyszczalni (rzeczki) zależy od ukształtowania terenu przyległego do oczka.
1. Jeśli teren wokół oczka wodnego jest wzniesiony wykorzystujemy naturalny spadek terenu i rzeczkę zagłębiamy w gruncie.
2. Jeżeli teren jest płaski lub poziom wody jest wyższy niż poziom gruntu (oczko wodne wzniesione), rzeczka powinna być wzniesiona ponad lustro wody w stawie ogrodowym.
Wykonanie wariantu pierwszego :
Robimy wykop gł. ok. 20cm, szer ok. 1m. Wykładamy go folią do oczek wodnych, następnie wypełniamy prawie po brzegi płukanym żwirem lub grysem (8 – 16mm.) i obsadzamy odpowiednimi roślinami w ilości około 6 – 10 szt. na mb. Montujemy pompę oraz rurę do zasilenia naszej rzeczki w wodę z oczka wodnego.
Wykonanie wariantu drugiego :
Z palisady, kołki drewniane śr. 8 – 10cm. Wkopujemy je po obu stronach aby stworzyć brzegi rzeczki wzniesionej ponad lustro wody w oczku. Wykładamy to folią do oczek wodnych, którą przymocowujemy do boków palisady Wysypujemy grysem i obsadzamy roślinami. Montujemy pompę do oczek wodnych.
FILTR GLEBOWO – KORZENIOWY
Minimalna dł. rzeczki do oczka wodnego o wymiarach 4×5 m. powinna być około 8 – 10mb. Im rzeczka będzie dłuższa i szersza tym lepiej spełni swoją funkcję.
Wykaz odpowiednich roślin do obsadzenia rzeczki : sity, trzcina, tataraki, pałki, irysy, mięta wodna.
Wszystkie potrzebne rośliny filtrujące oraz wilgociolubne do zamaskowania krawędzi rzeczki można zamówić w naszej szkółce. Istnieje możliwość zlecenia naszej firmie wykonania takiego filtra wraz z pełnym obsadzeniem roślinami. Po bliższe informacje prosimy kontakt z naszą firmą: http://www.roslinywodne.pl
materiał zaczerpnięty ze strony http://www.roslinywodne.pl