Światło odbijające się wieczorem po tafli wody sprawia, że ogród jest fascynujący także po zmroku, a delikatnie podświetlone oczko wodne wyczaruje dla nas z ciemności zupełnie nowy obraz ogrodu.
Woda załamuje promienie świetlne, rozprasza je i odbija dając niesamowite efekty najlepiej widoczne po zmroku. Uzyskanie romantycznego i tajemniczego nastroju przez połączenie wody i światła to nie wszystko. Zwabione światłem owady, zlatujące się nad sadzawkę, dają okazję do obserwowania polujących na nie ryb. Dzięki lampom oświetlającym brzeg jeziorka, poczujemy się w ogrodzie o zmroku bardziej bezpiecznie.
Chcąc zapewnić odpowiedni nastrój przy oczku wodnym, wybierzmy miejsca ciekawe i warte podkreślenia. Możemy użyć wodoszczelnej latarki i pooświetlać nią z różnych stron ciekawe miejsca, by zorientować się jak wyglądają po zmroku. Dobrze jest zrobić to jeszcze przed zakupami, gdyż łatwiej będzie zdecydować, jaki typ oświetlenia wybrać?
Oświetlenie podwodne LED obejmuje szeroką grupę produktów wodoszczelnych przystosowanych do pracy w warunkach wysokiej wilgotności oraz pod wodą. Stosuje się je wyłącznie w celach dekoracyjnych tj. do oświetlania i podkreślania walorów architektonicznych budynków, rzeźb, pergoli i innych elementów małej architektury. Jednak najczęściej wykorzystuje się je do oświetlania fontann i oczek wodnych. Grupa ta obejmuje najbardziej powszechne lampy led z tworzywa a także lampy led metalowe, lampy led sterowane oraz ringi led. Znajdują się tu też oświetlenie fontann DRY PLAZA i akcesoria do lamp.
Źródłem światła są tu nowoczesne diody LED. Dzięki temu proponowane przez nas oświetlenie jest bardzo oszczędne. Ponadto obniżenie napięcia do zakresu 12 – 24 V sprawia, że lampy te są bezpieczne w użytkowaniu i spełniają europejskie wymogi dotyczące instalacji podwodnych.
Wszystkie reflektory dostępne w naszym sklepie są przystosowane do pracy pod wodą.
Instalacja elektryczna
Oświetlenie ogrodowe najczęściej zasilane jest napięciem 12V lub 24 V, co wpływa na bezpieczeństwo użytkowania. Tak niskie napięcie pochodzi z transformatorów w hermetycznej obudowie podłączonych bezpośrednio do sieci domowej (230V). Włącza się je do gniazd sieciowych w skrzynce rozdzielczej (może być również ozdobna – w formie kamienia) ulokowanej zazwyczaj w pobliżu brzegu. Napięcie 230V doprowadzone jest tam przewodem w grubej izolacji umieszczonym dodatkowo w plastikowej rurce i zakopanym w ziemi na głębokości około 50cm. Miejsce na skrzynkę rozdzielczą należy przewidzieć w trakcie projektowania ogrodu (warto ją ukryć wśród zieleni), a przewody elektryczne najlepiej poprowadzić pod nawierzchnią dróg lub wzdłuż podmurówki ogrodzenia.
Całkowitą moc transformatora potrzebną do zainstalowania kilku lamp obliczamy, sumując liczbę watów wszystkich podłączanych lamp i dodając 10% rezerwy. Jeśli po podliczeniu suma przewyższa moc jednego transformatora, to trzeba podłączyć kilka transformatorów. Niektóre transformatory posiadają kilka wyjść, co ułatwia doprowadzenie przewodów zasilających (12V lub 24V) w różne punkty oczka wodnego. Kable w specjalnej izolacji układamy wokół jeziorka (na powierzchni ziemi). Gdy kable są jeszcze na powierzchni, przeprowadzamy próbę świetlną – na tym etapie mamy swobodę robienia ewentualnych korekt. Jeśli wszystko jest w porządku, przewody zasilające zakopujemy np. w żwirze dość płytko na głębokość około 15cm. W ten sposób mamy łatwy dostęp do kabli, gdy trzeba podłączyć nowe urządzenie. Takie postępowanie nie powoduje też dewastacji brzegu jeziorka. Przewody leżące na dnie zbiornika maskujemy żwirem i kamieniami.
Zainstalowanie w skrzynce rozdzielczej włącznika zmierzchowego umożliwi nam samoczynne włączanie się i wyłączanie oświetlenia w ogrodzie.